Google Formlar Kullanımı Nasıl Yapılır

07.03.2021
343
Google Formlar Kullanımı Nasıl Yapılır

Öğretmenlerin ve patronların çok sık kullandığı Google formlar kullanımı nasıl yapılır diye soruyor olabilirsiniz. Online eğitimin ve uzaktan çalışmanın zorunlu olduğu bu dönemde öğretmenler veya patronlar bazı konularda insanların görüşlerini almak isteyebilirler. Herkesin tek tek araması veya mesaj atması, meşgul olan patronlar ve öğretmenler için zor olduğu için bu görüş bildirme sistemini genellikle anket kullanarak yapıyorlar. Anketlerde anonim olarak da cevap verilebileceği gibi kendini belli ederek de cevap vermek mümkündür.

Google’ın Sunduğu Formlar Uygulaması Nedir?

Çevrimiçi bir form ve anket oluşturma programı olan Google Formlar, çeşitli temalarla farklı türde anket soruları hazırlayabileceğiniz bir uygulamadır. Bu uygulamada yapılan anketin sonrasında yanıtları analizler ile birlikte görebilme şansınız var.

Google Formlar Hakkında En Çok Merak Edilenler

Google Formların paralı bir hizmet olup olmadığı konusunda çok sık kafa karışıklığı da Google’ın çoğu hizmeti gibi Google Formlar da ücretsizdir. Ayrıca her yaş düzeyine uygun olmakla beraber bu formlarda cevap verebilmek için Gmail hesabınızın olması şart. Google Formlar’a isterseniz bilgisayardan, isterseniz akıllı telefonunuzdan, isterseniz de tabletlerinizden tarayıcı aracılığıyla giriş yapabilirsiniz.

Google Formlar ile Neler Yapabilirsiniz?

İçerisinde birçok özellik bulunan Google Formlar ile ne yapmak istediğiniz tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Yine de fikir olması adına sizin için şöyle bir listeleme yapılması mümkündür:

  • Google Formlar ile birçok çeşitte ve özellikte sorular hazırlayabilirsiniz.
  • Bu uygulama kişisel görüş, e-posta gibi verileri hızlı bir şekilde toplamanıza yardımcı olur.
  • Anketlere Youtube videoları ve görseller gibi medya içerikleri eklenebilir.
  • Anket verilerinizi yine Google’ın sunduğu E-Tablolarda detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
  • Anket için hazırladığınız formunuza yanıt verilmesi zorunlu olan sorular eklemeniz de mümkündür.

Bir anket yapmayı düşünüyorsanız bu hizmetleri de göz önüne alarak Google Formlar ile çalışabilirsiniz.

Google Formlar’ı Nasıl Kullanırsınız?

Google Formlar Google’ın sunduğu bir hizmet olduğu için ilk olarak Google üzerinden Gmail hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra google.com adresinden sağ üstteki menüden Google Uygulamalarından daha fazla demelisiniz. Burada çıkacak olan uygulamalarda önce Google Formlara, daha sonra açılan sayfada da Google Formalara Git butonuna tıklayın.

Google Form dosyası oluşturmak için sağ alttaki artı butonuna bastığınızda önünüze boş bir Form dosyası gelecektir. Bunun hemen ardından da soru hazırlama penceresini göreceksiniz. Formunuza farklı türde sorular eklemek isterseniz soru hazırlama penceresinin sağ tarafındaki seçenekler yardımıyla ekleme yapabilirsiniz. Form hazırlama işleminiz bitince paylaşım adresini kopyalayarak hedef kitlelere ulaştırabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.