Google Drive Kullanımı Nasıl Yapılır

07.03.2021
361
Google Drive Kullanımı Nasıl Yapılır

Google drive kullanımı nasıl yapılır sorusu drive kullanmak isteyenlerin en merak ettiği konulardandır. Google tarafından oluşturulan Google Drive, dosya ve senkronizasyon hizmeti olarak kullanılabilir. Bu hizmet sayesinde, insanlar hayatlarında önemli anlamda kolaylaştırabilir. Özellikle işlerini yürütürken sık sık dosya gönderen kişiler için, drive önemli bir alternatiftir. Google drive aracılığıyla çok fazla dosya yönlendirmesi karşı tarafa yapılabilir: Bu da işlerin aksatılmadan yürütülmesinin sağlar.

Bulut sunucuların oldukça popüler olduğu bir dönemde elinizdeki dosyaları bir yere yedeklemek veya bir internet sitesi üzerinden birileriyle paylaşmak istiyor olabilirsiniz. Drive sunucuları denildiğinde aklımıza ilk olarak Google Drive gelir.

Google Drive Nasıl Kullanılır?

Google drive hizmetini kullanmak isteyenler, Google drive kullanımı nasıl yapılır konusunu yakından araştırırlar. Bunun sonucunda da nasıl kullanılabileceği öğrenilebilir. Bu hizmeti kullanmak isteyenlerin ilk olarak gmail hesabını açması gerekir. Daha sonra kullanıcı adı ve şifre alanlarının doldurulması gerekir.

Hesaba girildikten sonra drive girişi için, Chrome arama motoru üzerinden ana sayfada bulunan mail adresinin üzerine tıklanmalıdır. Buradan direk drive seçeneğiyle de ilerlenebilir. Giriş işleminden sonra drive hesabı üzerinden görüntülenme yapılabilir. Mail üzerinden daha önce cihaz eşleşmesi yapılmışsa buradan görülebilir. Eşleşen cihazlardaki dokümanlarda burada görülebilir.

Google Drive Nedir ve Ne Gibi Özelliklere Sahiptir?

Google’ın oluşturmuş olduğu Google Drive uygulaması, dosya depolamaya ve bu dosyaları paylaşmaya olanak sağlayan bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde dosya ve belgelerinizi telefonunuzun, bilgisayarınızın veya herhangi bir cihazının depolama alanını kullanmadan depolayabilirsiniz.

Sahip olduğunuz ve Google Drive’a yüklediğiniz belge ve dosyaları isterseniz herkese açık isterseniz de Drive’ın oluşturduğu bağlantı linkine sahip kişilerde açılma komutu verip paylaşabilirsiniz. Eğer kimseyle paylaşmak istemiyorsanız sadece size özel olmasını da sağlayabilirsiniz. Ayrıca Google Drive üzerinden yaptığınız dosya paylaşımı görüntüleme, yorum yapma veya düzenleme yetkisine sahip bile olabilir, bunları ayarlamak sizin elinizde.

Google Drive İnternet Üzerinden Nasıl Kullanılır?

Google Drive hizmetinden yararlanabilmeniz için bir Gmail hesabına sahip olmanız gerekiyor. Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra Google Drive’a tıklayarak ekstra hiçbir şey talep edilmeden girmeniz mümkündür.

Google Drive’ın kullanımı oldukça kolay olmakla beraber basit bir menüsü ve ana ekranı bulunuyor. Sol üst tarafta yer almakta olan artı işaretine tıklayıp yüklemek istediğiniz dosya çeşidini seçerek bilgisayarınızda bulunan dosya ve klasörleri Google Drive’a yükleyebilirsiniz.

Google Drive Uygulaması Telefonlarda Nasıl Kullanılır?

App Store veya Google Play Store mağazalarına bağlı olan tüm cihazlarda Google Drive uygulaması hiç zorluk çekmeden kullanılabiliyor. Mobil uygulamaya ilk giriş yaptığınızda kota aşımı yaşamamanız için wi-fi bağlantısı istiyor. Ancak yeterli mobil veriye sahipseniz, bulunduğunuz bölgede wi-fi da bulunmuyorsa mobil veriyi de tercih edebilirsiniz.

Cihazınızdan uygulamaya giriş yaptığınızda alt tarafta bulunan yükle kısmını göreceksiniz. Bu kısım yardımıyla dilediğiniz müziği, fotoğraflarınızı, dosyalarınızı, aklınıza gelebilecek her türlü içeriğinizi Google Drive’a yükleyebilirsiniz.

Google Drive Bilgisayarda Kullanılabilir Mi?

Google drive sadece telefondan değil bilgisayardan da kullanılabilir. Drive kullanımı telefondan daha pratik olsa da, bilgisayardan da giriş tercih edilebilir. Bunun için drive.google.com adresinin ziyaret edilmesi gerekir. Buradan senkronize edilen dosya ve fotoğraflar kolayca görülebilir. Bunun yanı sıra e-tablolar, slayt ya da Google dokümanlarda görülebilir.

Google Drive Mobil Kullanılabilir Mi?

Google drive anroid ve İOS tabanlı tüm telefonlarda vardır. Bu sayede bu hizmet telefondan da kolayca alınabilir. Telefonun uygulamalar bölümünde yer alan Drive ile giriş yapılabilir.

Google Drive İle Gönderilebilecek Dosyalar Nelerdir?

Google drive aracılığıyla çok fazla dosya aktarımı yapılabilir.

Gönderilebilecek olan dosyalardan bazıları şunlardır;

 • Kendi içeriklerini ( E-tablo, slayt, formlar)
 • Word, Excel
 • Görüntü, metin ya da ses dosyaları
 • Sıkıştırılmış dosyalar, gibi dosyaların aktarımı drive ile yapılabilir. Bu şekilde kullanıcılarına çok önemli kolaylık sağlar.

Google Drive İçeriklerinin Sınırı Var Mıdır?

Google drive ile gönderilecek dosyaların bazı sınırları vardır.

 • Belgeler, 1024 karakter yani 50 mb,
 • E-tablolar 400.000 hücre 256 sütun, 20 mb
 • Sunumlar ise 400 slayt, 50 mb şeklinde gönderilebilir. Sınırlara ulaşılmadığı sürece gönderim sorunsuz olarak sağlanabilir.

Google Drive Hangi Dosya Formatlarını Kabul Ediyor?

Google Drive’ın belirlediği bazı dosya türleri vardır. Aşağıda listelenecek olan dosya formatlarını Google Drive aracılığıyla insanlarla paylaşabilir veya Google Drive hesabınızda tutabilirsiniz:

 • E-Tablolar, Slaytlar, Formlar gibi kendi içerikleri.
 • Microsoft Word, Excel, Power Point
 • Görüntü, metin, video ve ses dosyaları
 • Adobe Portable Document Format, Illustrator, Photoshop
 • ZIP, RAR gibi sıkıştırılmış dosya türleri
 • Scalable Vector Graphics (.SVG)
 • PostScript (.EPS, PS)
 • Fonts (TTF)
 • XML Paper Specification (.XPS)
 • MTS dosyaları

Bu dosyaların yüklemesinde veya paylaşımında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.